آی آر بیسیم ارائه دهنده انواع بیسیم مجاز واکی تاکی!

بیسیم مجاز

بیسیم مجاز

بیسیم مجاز که اصلاحا آن را به صورت بیسیم مجاز یا بی سیم مجاز می نویسند، یک نوع رادیوست که علاوه بر قابلیت گیرنده بودن ، قابلیت فرستنده بودن را نیز دارد.  بیسیم مجاز به دو دسته تقسیم می شوند.

  • بیسیم ثابت (یعنی در خودرو و یا مکان ثابت)
  • بیسیم دستی

بیسیم مجاز دستی

بیسیم مجاز دستی اغلب با نام بیسیم واکی تاکی  یا walkie-talki  در بازار شناخته شده است. کار کردن با بیسیم واکی تاکی بسیار ساده و راحت می باشد. در واقع با فشار دادن دکمه  (push to talk) مکالمه آغاز می شود.برد این نوع از بیسیم مجاز بستگی به قدرت خروجی بیسیم  و عوامل محیطی  آن  دارد. فرکانس کاری دستگاه های بییسیم متفاوت می باشد. پرکاربردترین بیسیم مجاز از فرکانس 136-174 مگاهرتز VHF و 400 – 470 مگاهرتز UHF می باشد.

انواع بی سیم ها

بیسیم ها را معمولا از دو نظر دسته بندی می کنند

1) دسته بندی بر اساس نوع ساخت

در این نوع دسته بندی بیسیم به پنج نوع مختلف دسته بندی می شود. 1- بیسیم‌ دستی معمولی ۲- بیسیم‌ دستی ضد انفجار یا آی ایکس(IX)  ۳ – بیسیم‌ دستی آی اس(IS) که ضد گاز هم می نامند  ۴- بی سیم دریایی ۵- بیسیم متصل به خودرو

 2) دسته بندی براساس نوع استفاده: مجاز یا غیر مجاز بودن

دسته بندی دوم بر اساس کاربرد بیسیم می باشد . اما کدام دسته از بیسیم ها جز بیسیم های مجاز و کدام دسته جز بیسیم های غیر مجاز هستند؟

سازمان تنظیم مقررات و ارتباطات رادیویی جمهوری اسلامی ایران استانداردهایی را در خصوص بیسیم ها ارائه دادند. بیسیم هایی با فرکانس غیر قابل تغییر، مشخص ، ثابت و دارای برد کوتاه جز بیسیم های مجاز محصوب می شوند .اما اگر جز فاقد این استاندارد ها  باشد جز وسایل ارتباطی غیر مجاز شناخته می شوند . استفاده افراد عادی و فاقد مجوز از دستگاه های بیسیم غیر مجاز غیر قانونی می باشد.

کاربردهای بی سیم مجاز در ارتباطات شبکه ای

کاربردهای مفید بیسیم

مهمترین کاربرد این بیسیم ها در مراکز خدماتی و امداد رسانی مانند  آتش نشانی ، اورژانس ، آمبولانس ،، نیروی انتظامی شبکه های توزیع آب و برق ، خطوط حمل و نقل دریایی و هوایی ، راهنما و رانندگی و بسیاری از مراکز دیگر.

کاربردهای مضر بی سیم

استفاده از بیسیم های غیر مجاز می تواند صدمات جبران ناپذیری را به وجود آورد .  یکی از مهم ترین صدمات استفاده از بیسیم غیر مجاز ایجاد پارازیت و اختلال در شبکه بی سیمی رده های عملیاتی و اجرایی می شود . همچنین باعث بروز اختلال در ارتباطات رادیویی نیروهای انتظامی ، امنیتی و نظامی می شود. نکته دیگری که بسیار حائز اهمیت است این بیسیم ها به علت فرکانس و قدرت خروجی غیر استاندارد می تواند صدمات جبران ناپذیری با به سیستم بدنی انسان وارد نماید.

اما علت استفاده از بیسیم غیر مجاز چیست؟

استفاده از بیسیم غیرمجازمی تواند علل متعددی داشته باشد. روان شناسان در این زمینه معتقد هستند که علل استفاده از این نوع وسایل غیر مجاز خودنمایی ، تخلیه عقده روانی و گاهی انجام دادن کارهای غیرقانونی می باشد . اما ماموران انتظامی به سرعت متوجه این موارد می شوند و با شخص خاطی برخورد قانونی می کنند.

درباره این مطلب دیدگاهی ارسال کنید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

Close
Compare
Wishlist 0
Open Wishlist Page Continue Shopping